Motivasyon
Yorum Yapın

Metabolizmayı Bezdiren Zayıflama Hataları

IMG_5248Yazın yaklaşmasıyla birbirinden yaratıcı kilo verme yöntemleri de uygulanmaya başladı gördüğüm kadarıyla. Benden söylemesi bu birbirinden yaratıcı çözümler metabolizmanızı fena etkileyebilir. Kilo vermenin en iyi yöntemi elbette işin uzmanları ile çalışmak.

Diyeti diyetisyene yazdırmak, spor spor uzmanları eşliğinde yapmak en doğru yöntemler ama maalesef arkadaş önerileriyle yola çıkanlar ya da kulaktan dolma bilgilerle kilo vermeye çalışanlar da çoğunlukta.

Bilinçsizce yapılan diyetler vücuda zarar veriyor bilesiniz.

Bakın neler oluyor.

Metabolizma yavaşlar ve bunun sonucunda kilo kaybında direnç oluşur. İşin daha da kötüsü bozulan metabolizma nedeniyle ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkmaya başlayabilir. Böbrek yetmezliği, damar tıkanıklığı, kalp krizi, bağırsak bozuklukları, durdurulamayan kilo kayıpları, tiroit hormonlarındaki düzensizlikler, sinirsel bozukluklar, ağır anksiyete ve depresyon en sık görülen sonuçları oluşturur. Önemli sağlık sorunlarına yol açan 7 diyet hatasını şöyle sıralayabiliriz.

1. Karbonhidratı kesmek – “Diyete başladım ekmek, pilav, makarna yemiyorum” Özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla duyduğumuz cümlelerden biri. Fakat diyetten tamamen çıkartılan karbonhidratlar ilerleyen dönemlerde hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlik ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanır. Bunun yanında beynin düzenli olarak çalışabilmesi için kullandığı tek yakıt glikozdur ve günlük 50 gr’ın altında alındığında düşünsel fonksiyonlarda gerilemeye yol açar. Herkesin, diyabet hastalarının bile, günlük olarak karbonhidratı tamamen hayatlarından çıkarmak yerine; tam buğday ekmeği, meyve, bulgur pilavı, kepekli makarna ve çorba gibi kompleks kaynakları kilo kaybı programlarında belirli ölçülerde tüketmeleri gerekir.

2. Bitki çayları ile kilo vermeye çalışmak – Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin daha fazla bitki çayı içmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Ancak diyet sırasında bilinçsizce içilen bitkisel çaylar vücuttaki suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma gibi süreçler oluşturarak tartıda geçici yanılgılara sebep olabilir. Üstelik bitkisel de olsa bu tip çayların bilinçsizce ve fazla tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritminde düzensizlik, tansiyonda ani değişimler, böbreklerde hasar ve vücuttan aşırı su atımı gibi ciddi zararlara yol açabilir. Bu nedenle bitkisel de olsa bu tür çayları mutlaka bir uzmana danışarak tüketin.

3. Celebrity diyetleri uygulamak – Televizyonda izlediğiniz, dergi ve gazetelerden kesip dolapların üzerine asarak uygulamaya çalıştığınız diyetler, özellikle metabolik bir rahatsızlığınız varsa, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Her bireyin görüntüsü, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları nasıl birebir aynı değilse, uygulayacakları diyet de birebir aynı olmaz. Dolayısıyla hazır diyet programları uygulamak metabolizma hızında düşüşlere ve kilo kaybında dirence neden olabilir.

4. Zayıflama ilacı kullanmak – Reklamlarda görülen ve bir uzmana danışılmadan bilinçsizce tüketilen zayıflama hapları; böbrek yetmezliği, kalp krizi, tiroit hormonlarında dengesizlik, karaciğerde toksik etki, bağırsak faaliyetlerinde anormallikler ve sinir siteminde kalıcı hasara yol açabilir.

5. Bazı besinleri yasak listesine almak – Patates, havuç, bezelye, mısır ve muz içeriklerindeki onca zenginliğe rağmen hatalı yapılan diyette maalesef ilk vazgeçilen besinler arasında yer alır. Fakat bir besini listeden tamamen çıkarmak hem hayat boyu sürdürülemez, hem de bu besine olan ilgiyi artırır. Bu besinler kilo kaybına engel olmadıkları için porsiyonuna dikkat ederek ve zaman ayarlaması yaparak tüketebilirsiniz.

6. Sporda aşırıya kaçmak – Yeterli enerji ve protein almadan, spor öncesi ve sonrası öğünler belirlemeden bilinçsizce ve uzun saatler yapılan spor; kas kayıpları ve yavaşlayan bir metabolizmadan başka bir şey sağlamaz. Üstelik öncesinde hiç spor yapmayan ve yoğun kilo problemi olan kişilerin aniden uzun süreli spor yapmaları eklem problemleriyle de sonuçlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü haftalık 150 dakika egzersiz öneriyor. Dolayısıyla önce bu eğri sağlanmalı, ihtiyaç varsa sporun dozu uzman eşliğinde arttırılmalı.

7. Sınırsızca meyve yemek – Meyveler mevsimine göre çeşitlilik gösteren, besinsel değeri çok yüksek sağlıklı birer besin öğeleri olmakla birlikte, içeriklerinde bulunan früktoz, insülinden bağımsız hareket ederek, çok hızlı bir şekilde karın bölgesinde yağlanmaya yol açar. Bu nedenle enerji ihtiyacınıza göre meyveleri belirli porsiyonların üzerinde tüketmemeniz çok önemli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s