Motivasyon, Spor, Trend
Yorum Yapın

Global Welness Day

Türkiye’nin dünyaya hediye ettiği ve 5 yıldır her haziran ayının ikinci cumartesi günü çeşitli etkinliklerle kutlanan Global Wellness Day, bu yıl 100 ülkede 3000 farklı noktada aynı gün kutlanacak. “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganı altında bu yılda tüm dünya ile birlikte 11 Haziran tarihinde Küçükçiftlik Parkı’nda da düzenlenecek etkinlikler ile pek çok kişinin yaşamına “farkındalık” katmaya hazırlanan Global Wellnes Day öncesinde bugün bir basın toplantısı düzenlendi.

Global Wellnes Day kurucusu ve Türk Kalp Vakfı İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Belgin Aksoy’un ev sahipliği ve Sevinç Satıroğlu’nun moderatörlüğünde Richmond İstanbul’da gerçekleşen toplantıya; Yazar Aret Vartanyan, GWD Türkiye Elçileri Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak ile Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Köşe Yazarı Fatoş Karahasan, Zumba Eğitmeni Ayşegül Demirsoy, Kahkaha Terapisti Eser Mutlu, Yoga Eğitmeni Gem Akcan, Oyuncu ve Mentor Kaan Sekban, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy, Plates Eğitmeni Murat Berkin, Nefes Eğitmeni ve Yazar Nevşah Fidan Karamehmet, Kişisel Dönüşüm Danışmanı Sırma Belin, Medikal Estetik ve Wellness Danışmanı Şah Yaycı, Holistik Yaşam Uzmanı ve Enerji Terapisti Yeliz Rüzgar ile birlikte GWD sponsorları; sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş, NG  Hotel Pazarlama Direktörü Şebnem Kadıoğlu, Unico Pazarlama Grup Başkanı Kerem Erdoan ve Sapanca Richmond Nua Wellness-Spa Genel Müdürü Hakan Balcan da katıldı.

Toplantıda konuşan Global Wellnes Day kurucusu Belgin Aksoy, kısa sayılabilecek bir süre içinde Türkiye’de doğup tüm dünyaya yayılan bir etkinliğin parçası olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.

Belgin Aksoy - Seviná Satçroßlu

Aksoy, dünyanın pek çok ülkesinden resmi makamların Global Wellness Day’i desteklediğini de belirterek “Amacımız bu özel günün Birleşmiş Milletler’in takvimine girmesi. Global Wellness Day’e dünyanın her yerinden destek yağıyor. Hatta Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Anastasiadis’den de Türkiye’den doğan bu gün için destek mektubu aldık.”dedi.

Aksoy; herkesi kendisi için ‘iyi bir şey’ yapmaya çağırdıklarını da kaydederek “Global Wellness Day, dünyada wellness konusunda farkındalık yaratmaya adanmış tek gün. Temel felsefesi de yaşam kalitesini yükselterek insanların yeniden bir yerden başlamasını sağlamak. 2012 yılından bu yana dünyanın en doğusundan en batısına kadar çok geniş bir coğrafyada, çeşitli etkinliklerle kutlanan bu günde insanların 365 gün iyi olmalarını etkileyecek değişiklikler yapmaları için farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Bunu başarabiliriz” diye konuştu.

Spa/Wellness sektörünün dünyadaki öncülerinden Belgin Aksoy Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan son araştırmaların ışığında bir dizi olumsuzluğun insan hayatını doğrudan etkilediğini de dile getiren Aksoy şöyle konuştu;

Bugün dünyada 6 milyon insan sigara kullanımından, 2 milyon insan aşırı derecede alkol tüketiminden, 3 milyon insan ise hayatları boyunca fiziksel aktivite yapmadıkları için erken yaşta ölüyor. Bunun yanında daha vahim olumsuzluklar da var. 2015 yılında yapılan bir araştırma, 18 yaş ve üstü 1.9 milyar yetişkinin normalin üstünde kilolu olduğunu gösteriyor. Bu kişilerden 600 milyonunun obez olduğu açıklandı.

 Yine yapılan araştırmalar gösterdi ki, bugün dünya ülkelerinde yaşayan insanlar, açlık sebebiyle ölüm oranı ile karşılaştırıldığında, obeziteden daha yüksek oranda hayatlarını kaybediyorlar. Son yıllarda teknolojinin de hızla gelişmesi, biz insanları hızlı çalışan, hızlı beslenen, şehirleşmenin sunduğu hızlı ulaşım araçları sebebiyle hareket etmeyen, kendine vakit ayırmayan, fiziksel aktiviteden uzak, mutsuz ve yalnız bireyler haline getirdi. 

 Bu açıdan baktığımızda; iyi yaşam ve dolayısıyla fiziksel ve ruhsal sağlığın korunması konusundaki farkındalığa tüm dünyanın ihtiyacı var. Öyle ki; fiziksel ve ruhsal sağlığınızı kaybettiğinizde, bunun aileler, toplumlar ve küresel ekonomiler üzerindeki etkisi yadsınamaz derecede olumsuz oluyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun bir araştırmasına göre; tüm dünyada sağlık sorunlarından doğan maliyetler önümüzdeki 20 yıl içerisinde 47 trilyon dolar seviyesine ulaşacak. Bir başka deyişle, bu rakam bu yıl gerçekleşen küresel GDP (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla)’nin yüzde 50’sinden daha fazla.

 Eflatun’un (Platon) da yüzyıllar önce dikkat çektiği üzere; ‘’Hastalığa tutulmamak, hasta olupta iyileşmekten daha iyidir.Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzımız haline getirmeliyiz. Spor yapmak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, şeker ve tuz kullanımını azaltmak, her akşam yeterli uyku almak birçok hastalığa karşı bir savunma mekanizması oluşturmamızı sağlar. Bu konuya vakit ayırmamız ve wellness konusunda kendimizi eğitmemiz gerçekten çok önemli. Global Wellness Day işte tam da bu noktada doğdu ve bugün tüm dünya insanlarını kucaklıyor.”

11 Haziran’da binlerce kişi buluşacak

Global Wellness Day, bu yıl 11 Haziran’da tüm dünya ile birlikte Küçükçiftlik Parkı’nda da kutlanacak. sahibinden.com, NG Hotels Sapanca, Unico Sigorta ve Richmond Nua Wellness-Spa’nın desteğiyle, Küçükçiftlik Parkı’nda düzenlenecek etkinlikler tüm gün sürecek. Ücretsiz olarak herkesin katılımına açık etkinlikler kapsamında; uzmanlar katılımıyla sağlıklı yaşam sohbetleri yapılacak, beslenme, kahkaha, nefes terapileri, yoga, pilates, zumba gibi spor aktiviteleri de gerçekleştirilecek.Ayrıca çocuklar için de bir bölüm oluşturularak burada çocukların dans, spor ve eğlenceli aktivitelere katılımı da sağlanacak.

11 Haziran’da düzenlenecek Global Wellness Day etkinliklerine Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, Prof. Dr. Murat Aksoy, Oyuncu, Mentor Kaan Sekban, Yazar Aret Vartanyan, Yazar Şah Yaycı, Nefes Terapisti Nevşah Fidan, Kahkaha Terapisti Eser Mutlu, Yoga Eğitmeni Gem Akcan, Zumba Eğitmeni Ayşegül Demirsoy, Pilates Eğitmeni Murat Berkin, Yaşam Koçu Yeliz Rüzgar ve Kişisel Dönüşüm Danışmanı Sırma Belin de katılacak.

GWD Basçn Toplantçsç 1

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s